Читання книг як метод вивчення мови

Інтенсивне та екстенсивне читання як практика іноземної мови.


ㅤПоговоримо про читання книг як метод вивчення мови. Наскільки важливо читати? Які види читання існують? Що таке інтенсивне та екстенсивне читання? Як читати іноземну літературу найбільше ефективно для максимально швидкого прогресу в іноземній мові? Намагатимуся відповісти на всі ці питання. Моє джерело натхнення під час створення даного відео - Конференція поліглотів, виступ проф. Олександра Аргуельєса

ㅤДля початку я даю у відео трохи статистики. Яким є словниковий запас носія мови? Для підрахунку візьмемо поняття “word family” (досл. словникова сім'я), тобто. to play, plays, played, playing, playable… умовно кажучи, слова одного кореня. Словниковий запас носія (англійської) становить від 20 000 до 30 000 словникових одиниць.
ㅤㅤㅤСкільки словникових одиниць потрібно освоїти для різних цілей:
для виживання (приблизно А2-B1) достатньо 3000 одиниць.
Для комфортного спілкування (приблизно B1-B2) достатньо 5000 – 6000 одиниць.
Для перегляду телепередач, новин, серіалів (приблизно B2) достатньо 6000 – 7000 одиниць.
А для читання романів в оригіналі (приблизно C1) потрібно 9 000 одиниць і більше, але не менше.

ㅤㅤЩо показало дослідження проф. Олександра Аргуельєса? Він тестував дві групи своїх студентів:
1) іноземці, викладачі, готують у TOEFL;
2) іноземні студенти-бакалаври, які успішно здали TOEFL.
ㅤㅤСередньостатистичний представник (з обох груп!) який НЕ ЧИТАЄ регулярно має словниковий запас у 5 000 одиниць. Середньостатистичний представник (з обох груп) який ЧИТАЄ регулярно володіє запасом приблизно 8 000 одиниць. Читання є головним критерієм, який відрізняє одну групу людей від іншої.

ㅤㅤІнтенсивне читання - читання текстів більш складного рівня, вони маленькі за обсягом (менше 100 сторінок), ми їх глибоко опрацьовуємо, працюємо зі словником, перечитуємо та заучуємо. Інтенсивне читання добре застосовувати на початкових етапах навчання. При цьому потрібно брати складний, цікавий, репрезентативний текст, важлива наявність аудіо до тексту.
ㅤㅤЕкстенсивне читання – це читання для задоволення, без словника. Текст має бути відносно легким, людина має читати тексти у великому обсязі, тобто щонайменше 100 сторінок зв'язкової розповіді. Важлива єдність вокабуляра, стилю та змісту. Критично важлива умова — потрібно знати щонайменше 98% слів тексту, що читається! Тобто на сторінку у 300 слів має бути максимум 6 незнайомих, це дає оптимальний результат.

ㅤㅤㅤЯк знайти потрібні книги для екстенсивного читання? На ранніх етапах майже не застосовується, на середньому етапі підійде дитяча та адаптована література, манга та комікси. Для просунутого етапу підходить, насамперед, спеціальна література з вашої проф. і як наша головна мета — гарна художня література в оригіналі. Вона має бути культурно значуща, витримана у хорошому стилі і, найголовніше, цікава особисто вам.
За досвідом Олександра Аргуельєса екстенсивне читання дає найшвидший результат і дуже суттєво поглиблює знання мови, що вивчається. Я із цим твердженням повністю згоден.

ㅤㅤЯк подолати розрив між середнім та просунутим етапом? Методики, які дозволяють балансувати між інтенсивним та екстенсивним читанням. На початковому етапі допомагає читання двомовних текстів (необхідний якісний буквальний переклад). Наприклад, читаємо сторінку перекладу, потім сторінку оригіналу. Чи читаємо оригінал, дивимось незрозумілі місця у перекладі.

ㅤ Також можна використовувати аудіокниги. Наприклад, слухаємо аудіокнигу мовою оригіналу, читаємо переклад (працює як субтитри). Або слухаємо аудіокнигу у перекладі, читаємо оригінал, це краще допомагає сконцентруватися. На просунутому етапі добре використати літературний переклад оригінального тексту замість словника. Наприклад, читаємо розділ у літературному перекладі, потім розділ у оригіналі (можна через день). Чи читаємо оригінал, дивимося незрозумілі місця у літературному перекладі.

ㅤ Аудіокниги теж дають дуже хороший результат власними силами. Вони незамінні для встановлення правильної фонетики і для того, щоб навчиться добре читати вголос іноземною мовою. Читання вголос є гарною перевіркою того, наскільки ви досягли успіху.
Books320.com ® 2017-2024
About, Links | Site Map
121 visitors today, 31198 total